ارائه دهنده انواع هواکش،وسایل سرمایشی و گرمایشی صنعتی 07137730272 09179999968

ارائه دهنده انواع هواکش،وسایل سرمایشی و گرمایشی صنعتی info@nik-andishan.com

گروه صنعتی نیک اندیشان

کاربرد کولرصنعتی در گلخانه ها

بازدید کننده 257 پنج شنبه 13 شهریور 1399 گروه : مقالات

امروزه به دلیل نیاز فراوان به میوه در تمام روزهای سال استفاده از گلخانه ها برای پرورش محصولات بسیار گسترش یافته است. به طوری که برای تأمین این نیاز افراد زیادی به احداث گلخانه روی آورده اند. هدف از سیستم فن گلخانه ای ایجاد یک توده پایدار از هوا است که از طریق فن ها به آرامی در حال حرکت باشد. برای احداث گلخانه الزاماتی وجود دارند که حتماً باید رعایت شوند. یک مورد مهم از آن الزامات استفاده از فن گلخانه ای است.

ورودی گلخانه امکان ورود هوای سرد به داخل ساختمان گلخانه را فراهم می کند، اما فن گلخانه ای باید نصب شود. یکی از کاربردهای فن گلخانه ای آن است که هوا را از طریق کل ساختار به طور مساوی حرکت می دهد. هدف اصلی فن گلخانه ای ایجاد دمای یکنواخت در فضای گلخانه است. هیچ هوای گرم و یا هوای سرد مطلق نباید در ساختار گلخانه وجود داشته باشد، تا محیط رشد ایده آل برای گیاهان فراهم شود.


آشنایی با کاربردهای فن گلخانه ای

با افزایش روز به روز جمعیت بشر، نیاز به مواد غذایی بیش از پیش افزایش پیدا کرده است و صنعت کشاورزی سنتی جواب گوی این حجم از نیاز به میوه و مواد غذایی نیست. به همین دلیل، صنعت کشاورزی نیز با تغییر و تحول عمده روبه رو شد. یکی از مهم ترین قسمت هایی که در این زمینه به یاری کشاورزان آمد، تولید محصولات کشاورزی در گلخانه ها بود. یکی از مهم ترین مزیت گلخانه ها این است که در تمام فصول سال می توانند میوه در آن تولید کنند و به همین دلیل، هوای محیط داخل گلخانه باید معتدل و پایدار باشد که در این زمینه کاربردهای فن گلخانه ای خود را نشان می دهد.

برای آن که محیط گلخانه همواره مطبوع باشد عوامل مختلفی باید رعایت بشود؛ به عنوان مثال، دقت در انتخاب محل احداث گلخانه، استفاده از تجهیزات گرم کننده و خنک کننده مورد نیاز و دیگر فاکتورها برخی از عواملی است که برای احداث گلخانه و کشت محصولات در این شرایط لازم است. حال یکی از مهم ترین یا حتی مهم ترین فاکتور برای یک گلخانه این است که از فن گلخانه ای مناسب استفاده شود، به طوری که اگر در انتخاب نوع فن گلخانه ای دقت لازم به خرج داده نشود، بعید نیست که در آینده ای نه چندان دور تمام محصولات از بین برود. پس باید با کاربردهای فن گلخانه ای هم آشنایی داشته باشید.


کاربردهای فن گلخانه ای و ضرورت استفاده از آن

یکی از مهم ترین تجهیزات برای شاداب ماندن محصولات استفاده از فن گلخانه ای است در ادامه به جزییات کاربردهای فن گلخانه ای در این زمینه می پردازیم:
کنترل دمای هوای گلخانه با فن گلخانه ای

همانطور که گفته شد فن گلخانه ای باعث کنترل دمای محیط می شود و شرایط ایده آلی را برای گیاهان موجود در گلخانه فراهم می کند. با افزایش یا کاهش دمای داخل گلخانه، فن با افزایش یا کاهش دبی ورودی و خروجی هوا با این ناهنجاری مقابله کرده و شرایط را به حالت قبل از بحران برگرداند.
کنترل میزان گردش هوا توسط فن گلخانه ای

یکی دیگر از کاربردهای فن گلخانه ای این است که با گردش هوای داخل گلخانه باعث افزایش شادابی و طراوت گیاه می شود و در نتیجه، جلوی پژمردگی و به اصطلاح پلاسیدگی گیاه را گرفته و عملکرد آن را افزایش می دهد.
جلوگیری از آفت زدگی محصولات

یکی از مهمترین کاربردهای فن گلخانه ای در این حوزه است که اکثر مردم از آن بی خبر هستند. غافل از این که در صورت نبود فن گلخانه ای یک محیط عالی برای حضور آفت ها و رشد و تولید مثل آنها ایجاد می شود و در نتیجه به محصولات و گل و گیاه آسیب جدی وارد خواهد شد و اگر از نقش و کاربردهای فن گلخانه ای در این زمینه غافل باشیم، یعنی به جای استفاده از این تجهیزات برای خارج کردن آفات و حشرات مضر آنجا را سم پاشی کنیم احتمال آلودگی گیاهان به مواد شیمیایی افزایش می یابد و باعث افت کیفیت محصولات می شود.

چه بسا این امر می تواند باعث مقاوم شدن آفات به این سموم شود که باید در این صورت برای از بین بردن این چالش بزرگ هزینه بیشتری خرج شود. حال به جای خرید انواع سموم برای دفع آفات، فن های دمنده را در این مکانها نصب کنید تا از شر این موجودات خلاص بشویم.
افزایش میزان گرده افشانی

این یکی از مهمترین کاربردهای فن گلخانه ای است. همانطور که می دانید، در طبیعت جریان هوا و باد باعث گرد افشانی می شوند؛ اما در داخل گلخانه به دلیل بسته بودن فضای محیط چنین شرایطی برای گل و گیاه وجود ندارد و فن گلخانه ای این وظیفه مهم و حیاتی را به عهده دارد. فن گلخانه ای با ایجاد جریانهای مصنوعی هوایی در داخل گلخانه شرایط محیطی را برای جابه جایی گرد ه ها فراهم کرده و به اصطلاح باعث تخم گذاری گیاه می شود. البته بهتر است بدانید که بسته به شرایط و نوع گیاه می توان به صورت دستی نیز اقدام به گرد افشانی کرد.
تنظیم رطوبت داخل گلخانه

این مورد بسته به نوع گیاه متفاوت است. برای مثال، نمی توانیم برای گیاه کاکتوس رطوبت بالایی در نظر بگیریم. یکی از کاربردهای فن گلخانه ای کنترل بخش اعظم این رطوبت است که اگر این فن ها به درستی کار نکنند باعث ازدیاد یا کمبود رطوبت موجود در هوای گلخانه می شود که هر دو آنها مضر هستند. از عواقب افزایش یا کاهش رطوبت در هوای گلخانه می توانیم به مواردی مانند کاهش رشد گیاهان، افزایش بیماری ها، وجود کندانسیون، خشک شدن گیاه، لقاح ناقص و ریزش شکوفه ها اشاره کنیم.
تأمین دی اکسید کربن لازم برای فتوسنتز گیاهان

همانطور که می دانید، دی اکسید کربن ضروری ترین و مهمترین مواد برای ادامه حیات گیاهان و درختان در طبیعت است. گیاهان با جذب دی اکسید کربن هوای کره زمین که در نتیجۀ سوزاندن هیدروکربن ها و تنفس سایر انواع جانداران به وجود آمده است، به حیات خودشان ادامه می دهند. حال با توجه به این توضیحات، مشخص است که در محیط کوچک و بسته ای مانند گلخانه، به دلیل کاهش دی اکسید کربن در فصول مختلف، رشد گیاهان می تواند به خطر بیفتد.

یکی از کاربردهای فن گلخانه ای که در قسمت های مختلف گلخانه نصب شده اند، این است که با انتقال دی اکسید کربن خارج از گلخانه به داخل گلخانه تعادل دی اکسید کربن در آن را برقرار کرده و چالش ایجاد شده را بدون اعمال خسارت و هزینه اضافی از بین می برد.


تهویه اتوماتیک

امروزه پیشرفت اینترنت در همه زمینه ها صنایع مختلف را تا حد زیادی دگرگون کرده است. بحث اینترنت اشیا که یکی از زیر شاخه های پیشرفت اینترنت است، به تازگی توجه همه صاحب نظران و مهندسان در همه ی صنایع و زمینه ها را به خود جلب کرده است که صنعت کشاورزی نیز از آن بهره هایی برده است. به عنوان مثال، فن گلخانه ای دستی و نیمه اتوماتیک امروزه به سمت اینترنتی شدن پیش می روند که درنتیجه این امر باعث شده است که در مصرف هزینه ها و استخدام نیروی کار تا حد زیادی صرفه جویی شود.

در واقع، به جای خاموش و روشن کردن دستی فن گلخانه ای در زمان اضطرار، فن گلخانه ای با استفاده از حسگرهای نصب شده روی آن هوای محیط را آنالیز کرده و در اختیار مسئول مربوطه قرار می دهد. در حقیقت، این فن امکان کنترل از راه دور دبی هوای ورودی و خروجی را فراهم می کند. بدون استفاده از فن مناسب، هر گلخانه ای حتی در هوای نسبتاً سرد نیز می تواند خیلی گرم شود.
آشنایی با سایر کاربردهای فن گلخانه ای

فن گلخانه ای مهم ترین بخش و از تجهیزات جدایی ناپذیر یک گلخانه موفق است و بدیهی است که انتخاب نوع مناسب و نصب درست آن موجب بازدهی بالا و کاهش مشکلات گلخانه می شود. بدون تهویه مناسب، گلخانه ها و گیاهان آن مستعد ابتلا به بسیاری از مشکلات و بیماری ها هستند. به همین دلیل کاربردهای فن گلخانه ای در گلخانه چهار مورد مهم است. اول از همه، به تنظیم درجه حرارت داخل گلخانه کمک می کند.

علاوه بر این، فن گلخانه ای تضمین می کند که گیاهان مقدار زیادی هوای تازه دریافت و از آن برای فتوسنتز استفاده می کنند. تهویه مناسب مانع آلودگی گیاهان به آفات شده و به گرده افشانی در گلخانه کمک بسیار زیادی می کند. اگر در هر یک از زمینه های بالا دچار مشکل هستید، انتخاب فن گلخانه ای مناسب می تواند به شما در حل مشکل کمک کند.
کاربردهای فن گلخانه ای در کنترل درجه حرارت

بدیهی است که بدون استفاده از فن مناسب، هر گلخانه ای حتی در هوای نسبتاً سرد نیز می تواند بیش از حد گرم شود. شاید باور کردن این مورد برایتان کمی سخت باشد، اما به طور معمول، گیاهان گلخانه ای بیشتر از اینکه از سرما بمیرند از گرمای بیش از حد گلخانه می میرند و پژمرده می شوند. بسیاری از گیاهان به گرما بسیار حساس هستند و یا پژمرده می شوند، دیگر رشد نمی کنند و یا می میرند.

وجود دریچه ها برای جریان هوا در تمام گلخانه ها به از بین رفتن طبیعی گرما کمک خواهد کرد و موجب تهویۀ طبیعی خواهد شد اما توجه داشته باشید که این مورد در هوای عادی و یا گیاهان غیر حساس کاربرد خواهد داشت و برای دیگر شرایط حتماً باید از فن گلخانه ای استفاده کنید.

مشخص است که یکی دیگر از مهمترین کاربردهای فن گلخانه ای کنترل گرماست. اگر گرما در گلخانه شما به یک نگرانی مهم تبدیل شده است، تهیه یک فن خروجی که هوا را از گلخانه خارج می کند و هوای تازه را به داخل می آورد، می تواند انتخاب مناسبی باشد. استفاده از یک سردکننده تبخیری به همراه یک فن خروجی راه بسیار خوبی برای خنک کردن گلخانه شما در هوای گرم است.
نقش فن گلخانه ای در تهیه هوای تازه

تمامی گیاهان به منظور فتوسنتز به دی اکسید کربن نیاز دارند. اگر هوا به خوبی در گلخانه شما جریان نداشته باشد، گیاهان دی اکسید کربن لازم برای تولید قندهایی نخواهند داشت که آنها را به عنوان مواد غذایی استفاده می کنند. گلخانه نیاز به دریچه های هوا دارد تا اجازه دهد هوای تازه وارد شود، اما در کنار آن باید نوعی فن گلخانه ای وجود داشته باشد تا هوا را در گردش نگه دارد و اطمینان حاصل شود که هوای مورد نیاز به تمام گیاهان گلخانه خواهد رسید.
کاربردهای فن گلخانه ای در مقابله با آفات

بسیاری از مردم نمی دانند که تهویه مناسب می تواند موجب دفع آفات از گلخانه شود. نه تنها تهویه نامناسب باعث بیماری گیاهان و گرفتار شدن آن ها به آفات مختلف خواهند شد، بلکه سایر آفات نیز به راحتی گلخانه شما را پیدا خواهند کرد و به دلیل گردش هوای نادرست وارد آن خواهند شد. با نصب و استفاده از فن های دمنده در نزدیکی گیاهانی که در معرض آفاتی مانند حشره سفید قرار دارند، می توانید این موجودات مزاحم را به طور کامل از گلخانه خود به بیرون برانید و سلامت گیاهان خود را تضمین کنید.
کاربردهای فن گلخانه ای در ارتباط با گرده افشانی

در طبیعت، باد دائماً باعث گرده افشانی گیاهان می شود. بدیهی است که به دلیل شرایط گلخانه باد به طور طبیعی در آن جریان ندارد، پس در چنین مواردی استفاده از فن گلخانه ای مناسب برای به جریان انداختن هوا بسیار مهم است. هوای در حال حرکت به آرامی گیاهان را لرزانده و امکان گرده افشانی را برایشان فراهم می کند. این امر به ویژه در گیاهانی مانند گوجه فرنگی که خود گرده افشان هستند، اهمیت بسیاری دارد.

اگر زمانی متوجه شدید که گیاهان شما محصول نمی دهند نشان دهنده این است که باید جریان هوا را در گلخانه خود افزایش دهید. فشار آرام ناشی از جریان هوا بر روی گیاهان باعث تشویق آن ها به تقویت سیستم های ساقه و ریشه می شود و سلامت کلی گیاهان را بهبود می بخشد. علاوه بر این، ممکن است در کنار فن گلخانه ای از گرده افشانی دستی نیز برای افزایش آن استفاده کنید که این مورد به شرایط و اندازه گلخانه بستگی دارد.