ارائه دهنده انواع هواکش،وسایل سرمایشی و گرمایشی صنعتی 07137730272 09179999968

ارائه دهنده انواع هواکش،وسایل سرمایشی و گرمایشی صنعتی info@nik-andishan.com

گروه صنعتی نیک اندیشان

آشنایی با تجهیزات گلخانه ای

بازدید کننده 81 سه شنبه 21 اردیبهشت 1400 گروه : مقالات

آشنایی با تجهیزات گلخانه ای

 

تجهیزات گلخانه ای یکی از اصلی ترین زیرساخت ها و ابزارهای ایجاد و طراحی بدنه گلخانه می باشد و تجهیزات گلخانه ای در انواع مختلفی با کاربردهای متفاوت در بازارهای مختلفی از جمله بورس لوازم گلخانه تهران نیز موجود می باشد. لیست لوازم مورد نیاز گلخانه را در این مقاله برایتان شرح می دهیم.

 

امروزه تهیه تجهیزات گلخانه ای از گرایش افراد به زندگی ارگانیک نشات می گیرد.. در برخی شهرهای ایران که مشکل کم آبی وجود دارد یا شرایط مناسب برای کشاورزی مناسب نیست، بسیاری از افراد به فکر تاسیس گلخانه و خرید تجهیزات گلخانه ای هستند. این شهرها شامل اصفهان و شیراز و تهران می باشد. در نتیجه تجهیزات گلخانه و فراهم کردن آن ها اهمیت بالایی دارد.

 

 تجهیزات گلخانه ای را بسیاری از کارخانه های مطرح در کشور تولید می کنند و این تجهیزات انواع مختلفی نیز دارند. برای مثال شما از کارخانه ها و تولید کننده تجهیزات گلخانه شیراز، وسایل و تجهیزات مختلفی از جمله تجهیزات گلخانه شیراز، تجهیزات گلخانه ای خیار شیراز، تجهیزات گلخانه فن و پد شیراز، تجهیزات گلخانه تهویه شیراز و در نهایت تجهیزات ساخت گلخانه شیراز را می توانید خریداری کنید.

 

گونه خاصی از تجهیزات گلخانه در شیراز نیز وجود دارد که متفاوت تر از سایر تجهیزات می باشند. شما می توانید تجهیزات گلخانه هیدروپونیک در شیراز را از فروشگاه های معتبر کشاورزی و گلخانه ای پیدا کنید.

 

یکی از این محصولات خاص زعفران می باشد که شما برای تهیه این محصول در استان فارس، باید تجهیزات گلخانه زعفران در شیراز را تهیه کنید. تجهیزات گلخانه هیدورپونیک شیراز شامل کشت شناور، سیستم مکنده و سیستم جزر و مد می باشد.

 

در اصفهان نیز می توانید به فکر خرید تجهیزات گلخانه اصفهان باشید و بایستی از مراکز معتبر این وسایل را تهیه کنید تا دچار ضررهای اقتصادی نشوید و از کیفیت محصول خودتان اطمینان حاصل کنید. مشاهده می شود که در بسیاری از بازارهای کشاورزی ایران، به فروش قطعات سازه گلخانه نیز پرداخته می شود که متناسب با وسعت زمین کشاورزی و زیرساخت های محیط مورد نظر، این قطعات متفاوت هستند.

تجهیزات گلخانه  

تجهیزات گلخانه ای موجود در یک گلخانه

 

تجهیزات گلخانه ای کدامند

مهم ترین تجهیزات گلخانه ای شامل موارد زیر می شوند که به آن ها اشاره کرده و توضیحات لازم را ارائه می دهیم:

  • سازه گلخانه ای
  • پوشش گلخانه ای
  • بستر کشت
  • تهویه
  • نور مکمل
  • تاسیسات گلخانه ای
  • تزریق co2
  • نور مکمل
  • سیستم آبیاری

در حالت کلی موارد گفته شده در بالا جزو اصلی ترین تجهیزات گلخانه ای محسوب می شوند. سازه های گلخانه ای به چهار دسته اسپانیایی، شیشه ای، ایرانی و تونلی تقسیم می شوند که طرح اسپانیایی پوشش های مختلفی از جمله پلاستیک، پلی کربنات و.... را دارند.

 سازه های شیشه ای بالاترین هزینه ها را دارند که البته مقاوم ترین نوع سازه نیز محسوب می شوند و ویژگی هایی مانند یکدست بودن و پیوستگی، برخورداری از عمر زیاد، و انعطاف پذیری و تطابق بالا در نصب و راه اندازی انواع سازه ها را دارند. بستر کشت نیز انواع مختلفی دارد از جمله پرلیت، کوکولیت، پالم پیت و.... که هر کدام از آن ها برای حل مشکلات متفاوت قابل استفاده هستند.

 البته گفتنی است که در جدیدترین روش های کشت، از تجهیزات  گلخانه ای هیدروپونیک استفاده می شود. مثلا ویژگی کشت پرلیت این است که جهت تبادل هوا کاربرد دارد و توانایی جذب چند برابری آب به خاک را دارد. مورد بعدی مربوط به تهویه می باشد که در گلخانه اهمیت ویژه ای دارد.

روش های مختلفی برای تهیه سیستم تهویه وجود دارند. این سیستم ها شامل فن سیرکوله، پنجره سقفی و ایجاد دریچه در نزدیکی بخش های کناری و سقف گلخانه می باشد. البته یک نوع از تهویه هم وجود دارد که مربوط به تورهای قابل نفوذ می باشد که توسط جعبه یا لوله های دو طرف باز و ترموستات و.... کار می کند.

 تاسیسات گلخانه ای طرح های مختلفی از جمله سایبان و شاسی سرد را شامل می شود. سایبان برای محافظت از گیاهان و جلوگیری از نور شدید آفتاب که برای میوه ها و گیاهان مضر می باشد تعبیه شده است و معمولا از چوب تهیه می شود. شاسی سرد نیز مقرون به صرفه ترین روش برای حفظ گیاهان در محیط های سرد و مرطوب می باشد که به صورت چهار گوشه ساخته شده که بر روی آن شیشه یا پلاستیک سوار می شود.