ارائه دهنده انواع هواکش،وسایل سرمایشی و گرمایشی صنعتی 07137730272 09179999968

ارائه دهنده انواع هواکش،وسایل سرمایشی و گرمایشی صنعتی info@nik-andishan.com

گروه صنعتی نیک اندیشان

شرح کوتاهی از تجهیزات گلخانه

بازدید کننده 48 يكشنبه 26 اردیبهشت 1400 گروه : مقالات

تجهیزات گلخانه چیست؟

با پیشرفت هایی که در عرصه کشاورزی رخ داده است، باعث شده توجه به سیستم های کشت گلخانه ای بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. گلخانه ها (Greenhouse) فضاهای سرپوشیده ای هستند که با مهیا کردن شرایط محیطی مناسب مثل رطوبت و دما و... برای کشت انواع مختلف گیاهان مورد استفاده قرار می گیرند. برای درک بهتر عملکرد یک گلخانه، نخست باید تجهیزات گلخانه مورد بررسی قرار گیرد. سازه گلخانه اولین بخش تجهیزات یک گلخانه به شمار می رود. پس از ساخت سازه گلخانه، برای تنظیم شرایط محیطی، نیاز به لوازمی نظیر مه پاش، هیتر، پد سلولزی، تهویه، هواکش و... است. اگر شما هم جز علاقه مندان کشت و پرورش گلخانه ای هستید، باید ابتدا از یک فرد آگاه و متخصص در این امور، مشاوره راه اندازی گلخانه بگیرید و از مزایا و معایب آن در شرایط مختلف آگاه شوید. سپس لیست لوازم مورد نیاز گلخانه خود را تهیه نموده و اقدام به احداث آن کنید.

ساخت گلخانه

تجهیزات سازه گلخانه:

اولین گام در ساخت هر نوع گلخانه ای، تهیه لیستی کامل از تجهیزات سازه گلخانه است. برای این منظور ابتدا باید تعیین کنید که برای چه کاربری قرار است این گلخانه تاسیس شود؟ بودجه ساخت گلخانه چقدر است؟ در چه اقلیم و آب و هوایی این گلخانه تاسیس می گردد؟ شکل و ساختمان کلی آن به چه صورت باشد؟ جنس سازه از چه چیز باشد؟ پوشش به کار رفته در گلخانه از چه چیز باشد؟ این پوشش می تواند از شیشه، پلاستیک و پلی کربنات باشد. در مرحله بعد باید به این پرسش پاسخ داده شود که این گلخانه برای تولید چه محصولاتی مورد استفاده قرار می گیرد؟ بعد از مشخص کردن کلیه موارد ذکر شده، می توان نوع سازه را تعیین نمود. به طور کلی سازه های صنعتی موجود در صنعت کشاورزی ایران شامل گلخانه های ایرانی، شیشه ای، تونلی، طرح اسپانیایی و اسپانیایی می شود. در دسته بندی دیگر سازه های گلخانه که بر اساس نوع کارایی آن صورت گرفته است. این سازه ها را به پنج دسته کلی تقسیم نموده اند که شامل؛ گلخانه خانگی، تجاری، آموزشی، تحقیقاتی و تفریحی می شود.

تجهیزات سازه گلخانه

 

مه پاش گلخانه:

از جمله تجهیزات گلخانه که در بحث رطوبت رسانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، می توان به مه پاش گلخانه اشاره نمود. مه پاش ها که تحت عنوان رطوبت رسان یا فوگر نیز شناخته می شوند. برای تنظیم دقیق رطوبت داخل گلخانه و خنک کردن هوا مورد استفاده قرار می گیرند. این وسیله ذرات آب را به شکل پودر شده در می آورد سپس با انتشار آن در فضای داخلی گلخانه، با گرفتن گرمای محیط این ذرات ریز آب، تبخیر شده و به شکل رطوبت در می آیند. شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید این وسیله از قابلیت خنک کنندگی با بازدهی بالایی برخوردار است. به طور کلی مه پاش ها به سه دسته؛ مه پاش خانگی، مه پاش با میزان فشار متوسط و مه پاش با فشار بالا تقسیم می شوند.

مه پاش گلخانه

هیتر گلخانه:

در ماه های سرد سال برای تنظیم دمای هوای داخل گلخانه ها، به وسیله ای نیاز است که به آن هیتر گفته می شود. هیترها یکی از مهم ترین تجهیزات گلخانه به شمار می روند و مانند یک بخاری دارای فن هستند که قادرند دمای داخل گلخانه را تا حد مورد نیاز گرم نگه دارند. در واقع هیترها عامل ایجاد گرمایش در گلخانه هستند. هیترها قادر هستند شرایطی را ایجاد کنند تا خارج از فصل تولید نیز محصولات مورد نیاز بازار تامین گردد. سوخت مورد نیاز هیتر گلخانه شامل سوخت های گازی، گازوئیلی یا دوگانه سوز می شود. از ویژگی های دیگر آن می توان به جنس کوره اشاره کرد. کوره هیترهای گلخانه ای می تواند از جنس آهنی، آهنی - استیل و استیل باشد و دمنده به کار رفته در هیترهای گلخانه ها از دو نوع بلوئر و فن آکسیال است.

 

هواکش گلخانه

هواکش گلخانه:

هواکش ها یکی دیگر از تجهیزات گلخانه به شمار می رود. هواکش گلخانه برای یکنواخت نمودن حرارت و رطوبت موجود در گلخانه، تهویه هوای، کاهش میزان آفت زدگی گیاهان، بهبود عملکرد گرده افشانی، بهبود کنترل شدت جریان هوا و ... کاربرد دارد.

پد سلولزی در گلخانه:

پد سلولزی در گلخانه از جمله تجهیزات گلخانه محسوب می شود که برای خنک کردن هوای فضای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. پدهای سلولزی نوعی صفحات مواج هستند که عموما از جنس کاغذ کرافت ساخته شده اند. پدهای سلولزی در بخش سرمایشی گلخانه کاربرد دارد و عملکرد این پدها مانند پوشال های به کار رفته در کولرهای آبی است.

پد سلولزی در گلخانه