ارائه دهنده انواع هواکش،وسایل سرمایشی و گرمایشی صنعتی 07137730272 09179999968

ارائه دهنده انواع هواکش،وسایل سرمایشی و گرمایشی صنعتی info@nik-andishan.com

گروه صنعتی نیک اندیشان

آشنایی با کاربرد بخاری های صنعتی

بازدید کننده 295 يكشنبه 16 آذر 1399 گروه : مقالات

آشنایی با کاربرد بخاری های صنعتی
سامانه های گرمایش تابشی لوله ای که در ایران با عنوان بخاری صنعتی ، بخاری تابشی و هیتر تابشی گرماتاب شناخته میشوند، امروزه به عنوان یکی از مناسب ترین و کم هزینه ترین انواع بخاری صنعتی و بخاری تابشی جهت گرمایش کلیه ی فضاهای با ارتفاع بالای 3 متر نظیر انواع سالن های بزرگ صنعتی، انبارها، مرغداری ها، گلخانه ها، ایستگاه های مترو، تعمیرگاه های خودرو، آشیانه های هواپیما، فضاهای ورزشی، فضاهای نمایشگاهی و همچنین انواع فضاهای بدون حصار نظیر باراندازها، مصلی ها و پارکینگ های خودرو و … شناخته میشوند.

تکامل گرماتاب
پس از دهه ی 70 میلادی، به سبب ویژگیهای در خور توجه گرماتاب در تأمین گرمایش فضاهای بزرگ، استفاده از این محصول گسترش یافته و ساختار گرماتاب ها به ویژه از جهت پیکربندی، توسعه و تنوع بیشتری یافته است. در نگاه کلی گرماتاب از مشعل، لوله ی آتشخوار، منعكس كننده و یک فن مكنده تشکیل شده است كه مخلوط گاز مایع یا شهری و هوا با نسبت مناسب )به صورت احتراق كامل( توسط مشعل در داخل یك لوله سوزانده میشود و o 300 بالا میرود، انرژی تابشی لوله به كمك یك منعكس كننده به دمای لوله به طور متوسط تا C سمت پایین هدایت میشود و گرمایش لازم را تأمین می نماید؛ فن مكنده نیز مكش لازم را درون لوله جهت حركت محصولات احتراق به سمت انتهای لوله فراهم می نماید. امروزه پیکربندی های مختلفی برای بخاری صنعتی و بخاری تابشی گرماتاب با توجه به نوع بنا طراحی و اجرا میشود كه تعداد مشعل ها، نحوه ی قرارگیری لوله ها و محل فن مكنده بر مبنای نوع بنا و گرمایش مورد نظر برای بخشهای مختلف آن، انتخاب و طراحی میشوند. به طور کلی پیکربندی هایی را كه امروزه مورد استفاده قرار میگیرند در سه نوع 2 میتوان طبقه بندی نمود.

بخاری تابشی
مدلهای ساده تنها دارای یک مشعل و یك فن دمنده می باشند كه در آنها لوله ی آتشخوار میتواند به صورت خطی، خطی متقابل و U شكل باشد. مدل خطی ساده و U شكل نسبت به سایر مدلهای این دستگاهها رایج تر می باشند. این بخاری صنعتی های گرماتاب به صورت مستقل از یکدیگر در سالن نصب میشوند و از این رو خرابی و نقص احتمالی یك گرماتاب اثری بر عملكرد سایر گرماتاب ها نخواهد داشت. مدلهای خطی به صورت خطی متقابل شامل دو مشعل و یك فن مكنده در پیکربندی جناغی در واقع مدلهای ساده با یکدیگر ترکیب شده و انتهای لوله های آتشخوار گرماتاب ها به یکدیگر پیوسته و از طریق یك فن مكنده ی مشترك محصولات احتراق خارج میشود . پیکربندی چند مشعلی از یك یا چند لوله ی سرتاسری تشکیل شده كه این لوله ها توسط تعدادی مشعل در فواصل مشخص تغذیه می شوند و از طریق یك فن مكنده محصولات احتراق از انتهای لوله خارج میشود در طراحی پیکربندی جناغی و چند مشعلی بایستی متعادل نمودن افت فشار در شاخه های مختلف نیز مدنظر قرار گیرد كه بدین منظور از یك دمپر به ازای هر مشعل استفاده میشود . از مهمترین مشکلات این دو نوع پیکربندی در مقایسه با مدل ساده، وابستگی گرمایش شاخه های مختلف به یکدیگر میباشد؛ چرا كه برای مثال در صورت هرگونه ایراد در فن مكنده عملكرد كل مجموعه با مشكل مواجه خواهد شد و گرمایش كل سالن دچار اخلال میگردد؛ در صورتی که در مدلهای ساده تنها گرماتاب معیوب از مدار گرمایش خارج شده و سایر گرماتاب ها بدون هیچگونه مشکلی به کار خویش ادامه میدهند.
مزایای سیستم های بخاری صنعتی و بخاری تابشی :
1. عدم نیاز به موتورخانه مرکزی و کاهش هزینه نگهداری
2. گرمایش قسمت مورد نیاز از یک سالن بزرگ
3. جلوگیری از چرخش هوا و حفظ سلامت محیط
4. نصب سریع و رایگان
5. عدم دخالت هوا برای گرمایش
6. كاهش گرادیان دمایی بین كف و سقف سالن
7. احساس مطلوب و آسایش گرمایی یکسان با دمای طراحی پایینتر
8. مستقل بودن هر سامانه
9. گرمایش سریع سالن پس از روشن کردن سیستم

آشنایی با انواع بخاری های صنعتی
بخاری فن دار صنعتی:
بخاری‌های فن دار صنعتی مجهز به یک فن دمنده هستند که با کمک آن هوای گرم را به محیط اطراف خود انتقال می‌دهند. برای به کارگیری بخاری های فن دار صنعتی برقی ساختمان مورد نظر شما باید مجهز به سیم کشی برق باشد. به خاطر داشته باشید که هنگام خرید بخاری فن دار صنعتی برقی باید به ولتاژ آن توجه نمایید. بیشتر بخاری‌های فن دار برقی صنعتی با ولتاژهای ۱۱۰ و ۱۲۰  در دسترس هستند. با این حال برخی از بخاری‌های فن دار صنعتی برقی نیز به ولتاژ ۲۲۰ الی ۲۴۰ نیاز دارند. بیشتر فن هیترهای برقی صنعتی دارای قابلیت حمل و نقل و جابجایی هستند. این ویژگی باعث می‌شود که فن هیترهای برقی صنعتی برای گرمایش نقطه‌ای سیستم‌های گرمایشی ایده آلی باشند. گرمای تولید شده توسط هیترهای برقی فن دار گرمای پاک و بدون آلاینده‌ای است و باعث ایجاد آلودگی در محیط نمی‌شود.

بخاری گاز مایع یا بخاری پروپان:
بخاری‌های گاز مایع یا بخاری‌های پروپان انرژی لازم برای تولید گرما را از سوخت گاز پروپان یا گاز مایع به دست می‌آورند. برخی از این بخاری‌ها مجهز به کپسول‌های گاز هستند که امکان جابجایی و حمل و نقل آنها را برای کاربران فراهم می‌کنند. از اثر گرمایشی بخاری‌های قابل حمل پروپان می‌توان در ساختمان‌هایی که مجهز به انشعاب گاز شهری نیستند، بهره برد. این بخاری‌ها نیز به شیوه‌ی انتقال حرارت گرمای مورد نیاز محیط را تامین می‌کنند. به دلیل ارزان بودن قیمت سوخت گاز در مقایسه با انرژی برق، به طور کلی بخاری‌های گازی روش مقرون به صرفه‌تری برای به کارگیری در ساختمان‌های تجاری و صنعتی هستند. برخی از بخاری‌های گازی قابل حمل و نقل در مدل‌های بدون دودکش ساخته می‌شوند. باید دقت کرد که در صورت به کارگیری بخاری‌های گازی بدون دودکش، ساختمان شما باید مجهز به سیستم تهویه هوای مناسب باشد تا از انتشار گازهای سمی مانند گاز مونوکسید کربن و گاز دی اکسید کربن در فضای داخلی ساختمان جلوگیری به عمل آید.

هیتر دیزلی:
هیترهای دیزلی یکی از سیستم‌های گرمایشی پرکاربرد در محیط‌های صنعتی هستند. برای گرم کردن فضای مورد نظرتان با استفاده از این هیترها به کمی زمان نیاز خواهید داشت. با این حال عملکرد گرمایشی این نوع هیتر بسیار عالی است و برای تامین گرمای مورد نیاز در ساختمان‌های صنعتی هیترهای ایده‌آلی به شمار می‌آیند.

هیتر پارافین یا هیتر کروسن:
این نوع هیترها در مقایسه با بسیاری از هیترهای صنعتی دیگر گرمای پاکتری را تولید می‌کنند. بیشتر هیترهای پارافین و کروسن دوام و مقاومت برای به کارگیری در شرایط سخت صنعتی را دارند و می‌توان گفت امتحان خود را در کاربردهای صنعتی پس داده‌اند. این هیترها دارای کپسول یا مخزن سوخت هستند و بیشتر آنها قابلیت حمل و نقل و جا به جایی آسانی دارند.

هیتر چندگانه سوز:
هیترهای چندگانه سوز این قابلیت را دارند که از چند نوع سوخت‌ و منبع انرژی مختلف برای تامین گرما استفاده کنند. این هیترها کاربردهای فراوانی در انواع محیط‌های صنعتی و تجاری دارند. برای مثال برخی از این هیترها هم با انرژی برق و هم با گاز کار می‌کنند. هنگام خرید این هیترها به استاندارد بودن تجهیزات ایمنی آنها دقت نمایید. ایمنی سیستم‌های گرمایشی در ساختمان‌های صنعتی دارای اهمیت بسیاری است. عدم توجه به نکات ایمنی هیتر و مجهز نبودن هیتر به تجهیزات ایمنی می‌تواند منجر به بروز خطر آتش سوزی و خسارت‌های مالی و جانی شود. بهتر است هیتری را انتخاب کنید که مجهز به ترموستات باشد. ترموستات به صورت خودکار دمای هیتر را کنترل می‌کند. در صورت داغ شدن بیش از اندازه‌ی هیتر، ترموستات به صورت اتوماتیک باعث خاموش شدن هیتر می‌شود. همچنین بهتر است هیترهایی را انتخاب نمایید که دارای امکان تنظیم دما و زمان بندی هستند.


ارسال دیدگاه

Post comments